Pytania czytelników

Jesteśmy właścicielami nieruchomości i złożyliśmy do wydziału ksiąg wieczystych wniosek o wpisanie w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne. Do powyższego wniosku załączyliśmy złożone w zwykłej formie pisemnej oświadczenie swoje – jako właścicieli nieruchomości, w którym wskazaliśmy, iż w niniejszej księdze wieczystej na miejscu pierwszym wpisano hipotekę do kwoty X zł, jednocześnie w dniu 3 marca 2012 roku Bank udzielił nam kredytu, który zabezpieczono poprzez ustanowienie hipoteki do kwoty Y zł, zaś wniosek o wpis tej hipoteki został już złożony do tutejszego Sądu. Wobec powyższego oświadczamy, iż wnosimy o dokonanie w dziale IV księgi wpisu roszczenia o przeniesienie hipoteki do kwoty Y zł na miejsce 1 z chwilą, gdy stanie się ono wolne. Czy taki wniosek zostanie uwzględniony?

Porada prawna eksperta prawa nieruchomości

Odpowiedz redakcji. Odpowiada Izabela Rusinowska, radca prawny, prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego w Skierniewicach.

Wniosek taki zostanie oddalony.

Zgodnie z przepisami art. 101 1 ust 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. 2001.124.1361 ze zm.), w razie wygaśnięcia hipoteki właścicielowi nieruchomości przysługuje w granicach wygasłej hipoteki uprawnienie do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym – czytaj więcej.

Chcemy sprzedać lokal stanowiący odrębna nieruchomość, w który niedawno przekształciliśmy nasze prawo spółdzielcze własnościowe, ale notariusz, do którego poszliśmy powiedział, że najpierw musi uprawomocnić się wpis w księdze wieczystej o założeniu księgi dla tego lokalu. Czy można przyspieszyć takie uprawomocnienie?

Porada prawna eksperta prawa nieruchomości

Odpowiedz redakcji. Odpowiada Izabela Rusinowska, radca prawny, prowadzący Kancelarię Radcy Prawnego w Skierniewicach.

 Wpis w księdze wieczystej staje się prawomocny po upływie siedmiu dni od doręczenia zawiadomienia o dokonanym wpisie wszystkim uczestnikom postępowania (oczywiście w sytuacji, gdy żaden z uczestników nie złoży środka zaskarżenia) – czytaj więcej.

Jedna myśl na temat “Pytania czytelników”

  1. witam kupilem mieszkanie a w akcie mam napisane lokal mieszkany lepiej zacytuje akt notarialny:) Sad …… prowadzi ksiege wieczysta ………. dla stanowiacego odrebna nieruchomosc lokalu mieszkalnego nr 1 bud 6 skladajacego sie z 2 pokoi kuchni lazienki kotłowni o lacznej powierzchni uzytkowej 64,67 m2 , ze lokal ten usytuowanego na I kodygnacji budynku polozonego w …………, wpisane jest ze wlasciciel lokalu mieskalnego ma udzial wynoszacy 273/1000 czesci we wspolwlasnosci wspolnych czesci budynku oraz gruntu opisanych w czesci budynku 🙂 problem polega na tym ze jest to budynek 2 rodzinny z wspolna klatka wejsciowa i kazda strona ma nad swoja czescia mieszkalna strych ! pierwszy problem polega na tym ze sasiad nie ma wykupionego mieszkania tylko komunalne i komunalka zyczy sobie abym placil kolo 70 zl miesiecznie za wspolne wejscie do budynku ktore mam z sasiadem i wspolny komin czy moge jakos uniknac tej oplaty??? oni sadza ze ja posiadam wykupiony tylko lokal a budynek w ktorym mieszkam jest ich czyli komunalny ????? 2 problem polega na tym ze chcialem wyremontowac strych nad moim mieszkaniem ale nikt nie ma na ten strych papierow i twierdza ze nalezy on do wspolnoty i mamy sie nim podzielic z sasiadem jak zrobic to prawnie zeby zdobyc jakies papiery na ten strych ???? bo obawiam sie ze jak wyremontuje to mi to moga zabrac bo nie mam tzw papierow ???? PROSZE O POMOC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 4 =