Sprzedaż nieruchomości należącej do dziecka

Nasz 8-letni synek stał się właścicielem nieruchomości. Czy możemy ją sprzedać?

Porada prawna eksperta prawa nieruchomości

Często zdarzają się sytuacje, w których spadek po którymś z krewnych nabywa jedynie małoletnie dziecko. Niestety jako rodzice dziecka nie możecie Państwo takim majątkiem swobodnie dysponować. Sprawujecie bowiem jedynie zarząd nad tym majątkiem, co w praktyce oznacza, iż możecie dokonywać tylko czynności nie przekraczających zwykłego zarządu, tj. remont, ochrona przez niszczeniem itp. Jeśli zaś chcą Państwo sprzedać nieruchomość, darować ją komuś albo odrzucić spadek w imieniu dziecka, muszą Państwo złożyć do sądu wniosek o zezwolenie na dokonanie w imieniu dziecka czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka.
Wniosek taki możecie Państwo złożyć oboje albo też tylko jedno z Państwa. W tym drugim przypadku, drugiego rodzica należy powołać do udziału w sprawie jako uczestnika postępowania. Trzeba pamiętać, że małoletnie dziecko nie bierze udziału w sprawie.
Rozprawa nie musi zostać przeprowadzona, jednak najczęściej jest wyznaczana celem wysłuchania. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla małoletniego. Opłata sądowa od wniosku wynosi 40,00 zł.

We wniosku należy wskazać:

  • jakiej czynności ma dotyczyć zezwolenie,
  • czy jest ona czynnością przekraczającą zwykły zarząd majątkiem (np. sprzedaż jest taką czynnością),
  • czy zamierzona czynność jest podejmowana w interesie dziecka, a także czy jest celowa i korzystna ekonomiczne dla interesów dziecka.

Sąd rozpoznaje taki wniosek dosyć szybko, wydając stosowne postanowienie. Sprzedaży nieruchomości będziecie Państwo mogli dokonać jednak dopiero po uprawomocnieniu się tego postanowienia. Trzeba bowiem pamiętać, że sprzedaż dokonana bez takiego zezwolenia lub przed uprawomocnieniem się postanowienia o udzieleniu zezwoleniu na jej dokonanie, jest nieważna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − eighteen =