Czas rozpatrywania wniosku o sprostowanie I-O

Mam pytanie, ile czasu trwa rozpoznanie wniosku o sprostowanie działu I-O księgi wieczystej poprzez ujawnienie podziału nieruchomości, od czasu wniesienia go do sądu. Złożyłam taki wniosek 03.07.2013r. i do dnia dzisiejszego nie mam żadnego pisma od wydziału ksiąg wieczystych i zaczynam się martwić, że to może trwać w nieskończoność, a ja chciałabym jak najszybciej przenieść jedną z podzielonych działek na córkę.

Porada prawna eksperta prawa nieruchomości

Fakt, iż wniosek o sprostowanie działu I-O nie został rozpoznany, nie stoi na przeszkodzie rozporządzaniu częścią nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta. Jeśli ma Pani zaewidencjonowaną mapę podziału nieruchomości oraz wypis z rejestru gruntów dla podzielonych działek, może Pani pójść do notariusza i dokonać darowizny jednej z wydzielonych działek na córkę. Po dokonaniu darowizny, notariusz (pobierając stosowną opłatę sądową) sam złoży wniosek (zawarty w akcie notarialnym darowizny nieruchomości) o sprostowanie działu I-O Pani księgi i ujawnienie podziału nieruchomości oraz o odłączenie darowanej działki i założenie dla niej nowej księgi wieczystej oraz o wpisanie w jej dziale drugim obdarowanej córki.

Trzeba też pamiętać, żeby u notariusza złożyć mapę i wypis ze wzmianką, że służą one do wpisu w księdze wieczystej i zadbać o to, by przekazał oryginały wraz z odpisem aktu notarialnego do wydziału ksiąg wieczystych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × one =