Odwrócona hipoteka

Już niebawem rodziny będą mogły zapomnieć o spadku w formie mieszkania. Powszechna na rynku staje się odwrócona hipoteka – kredyt hipoteczny

Przesycenie rynku kredytami hipotecznymi, niskie emerytury i rosnący deficyt w budżecie ZUS napędzają koniunkturę nowego produktu finansowego.

Stale rośnie liczba osób rozczarowanych niską emeryturą, który latami pracowali na swoje 1500 zł i szukają sposobu za zwiększenie świadczenia. Rachunki rosną ceny również, choć nie w tak szybkim tempie jak kilka lat temu. To jest wystarczający powód do tego by sięgnąć po odwróconą hipotekę.

Instytucje finansowe i banki znalazły na to sposób. Od kilku miesięcy jednym z bardziej popularnych produktów na rynku finansowym jest właśnie odwrócona hipoteka, który okazuje się wsparciem dla zdesperowanych osób starszych.

Czym jest odwrócona hipoteka?

Reverse mortgage to odwrócony kredyt hipoteczny lub „odwrócona hipoteka”, produkt finansowy, który przeznaczony jest dla osób starszych będących na emeryturze, jak również dorosłych bez względu na wiek. Adresowany jest do osób powyżej 62 roku życia, który posiadają nieruchomość na własność. Nowy produkt okazuje się być dobrym pomysłem na finansowanie jesieni życia, gwarantującym dostęp do środków na emeryturze, większych pieniędzy niż te które oferuje budżet państwa.

Ta forma kredytu hipotecznego znajdzie odbiorców wśród osób niezamożnych, które szukają dodatkowego źródła dochodu. Odwrócona hipoteka to odbicie standardowego kredytu hipotecznego.

To łatwy sposób by odzyskać pieniądze przez lata inwestowane w nieruchomość. Dzięki przełamaniu stereotypów można potraktować posiadaną nieruchomość jako lokatę pieniędzy i skorzystać ze zgromadzonego kapitału na dostatnie i szczęśliwe życie. Przecież każdy właściciel ma prawo zrobić z nieruchomością co tylko chce. Hipoteka odwrócona to produkt skierowany zarówno do osób samotnych jak i małżeństw.

Wysokość odwróconego kapitału hipotecznego

Kwota uzyskana za pośrednictwem tego produktu zależy przede wszystkim od:

  • wartości nieruchomości,
  • płci,
  • wieku kredytobiorcy,
  • wybranej formy wypłaty należności.

Odwrócona hipoteka jest źródłem pieniędzy na starość. Właściciele nieruchomości mogą uwalniać środki w ramach posiadanego mieszkania czy domu korzystając z finansowania zapewnionego przez instytucję finansową. Instytucja finansująca nie może kredytobiorcy nakazać na co ma wydać otrzymane pieniądze. Pozyskane środki można wydatkować w dowolny sposób: na życie, spłatę zobowiązań kredytów i kart czy podróże.

Pieniądze otrzymane w wyniku zaciągnięcia odwróconego kredytu hipotecznego można otrzymać jednorazowo, w ratach bądź w formie linii kredytowej w zamian za tytuł prawny do lokalu. Uzyskane w ten sposób finansowanie gwarantuje dopływ potrzebnej gotówki, poczucie bezpieczeństwa i komfort życia.

Nie ma ryzyka, że bank czy instytucja zażąda eksmisji. Osoby korzystające z odwróconej hipoteki muszą zamieszkiwać lokal gdyż pozostają jego właścicielami do dnia śmierci. Istnieje zobowiązanie do dbania o nieruchomość, której stan nie może pogorszyć się podczas trwania umowy, nieruchomość nie może stracić na wartości w wyniku działań jego mieszkańców. Kredytobiorca jako, że przez cały czas trwania umowy pozostaje jedynym właścicielem nieruchomości zobowiązany jest także do od niej podatków.

Wysokość odwróconej hipoteki

Nigdy nie przekracza wartości mieszkania – nieruchomości, jeśli tak się stanie to wyłącznie na własne ryzyko instytucji, która udzieliła kredytu hipotecznego. Wysokość kredytu z reguły wynosi połowę wartości nieruchomości.

Odwrócona hipoteka nie wymaga zdolności kredytowej gdyż nie wymaga spłat rat. Pieniądze uzyskane z tego produktu finansowego są wolne od podatku i w większości krajów nie wpływają na wysokość pomocy, którą osoba starsza może uzyskać od instytucji państwowych w ramach pomocy socjalnej.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas: redakcja@prawonieruchomosci.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − ten =