Bezpłatne porady prawne

Sprawy związane z nieruchomościami księgami wieczystymi  często pojawia się w życiu każdego z nas. Procedura prawna może okazać się zbyt skomplikowana byśmy poradzili sobie z nią sami

Ten długi i zawiły proces prawny występujący w czynnościach związanych z nieruchomościami wymaga bardzo dobrej znajomości przepisów prawa nieruchomości. Redakcja www.prawonieruchomosci.info przygotowała cykl bezpłatnych porad prawnych.

Bezpłatne konsultacje prowadzone są w Warszawie oraz za pośrednictwem Skype i e-mail.

Z bezpłatnych konsultacji można skorzystać nie później niż 28 lutego 2014 r.

Zapraszamy do konsultacji osoby indywidualne oraz właścicieli małych i średnich firm. By skorzystać z konsultacji prawnej prosimy o kontakt za pośrednictwem e-mail: redakcja@prawonieruchomosci.info. Proszę wskazać dogodną formę  kontaktu.

Konsultacja to porada prawna, która nie podlega wycenie na  podstawie okoliczności podanych w formularzu. Każdy czytelnik może skorzystać z jednej porady prawnej bezpłatnie. Każda kolejna porada eksperta wiąże się z opłatą 150 zł + VAT.

Zapytaj eksperta o poradę

8 myśli na temat “Bezpłatne porady prawne”

 1. Chce kupić na rynku wtórnym polowe domu *tzw. bliźniaka ,wraz z przyległym gruntem, przy czym każda z dwóch części tego domu (wraz z przyległym i podzielonym już gruntem, stanowiące oddzielne własności hipoteczne *z zapisem notarialnym) i wykorzystać na ten cel wkład zgromadzony na książeczce mieszkaniowej wraz z premią gwarancyjną .Czy zakup takiej nieruchomości nie będzie sprzeczny z wymogami określonymi w przepisach dot. Wypłaty premii gwarancyjnej z książeczek mieszkaniowych?
  Jakie dokumenty powinienem przedłożyć przy składaniu wniosku o likwidacje książeczki mieszkaniowej wraz z premią ,na potrzebę wykorzystania ich podczas zakupu wspomnianego lokalu? Bardzo dziękuję za szczegółową i wyczerpującą informacje. Pozdrawiam

 2. Szanowni Państwo,

  W dniu 14 września 2017 roku otrzymałam postanowienie o oddalenie wniosku o wpis do księgi wieczystej ze względu na nieprawidłowe wskazanie we wniosku wielkości udziałów.

  Otóż wraz z siostrą i bratem byliśmy współwłaścicielami nieruchomości w udziałach wynoszących 1/3 części, tym samym brat nasz w chwili śmierci byłm współwłaścicielem tejże nieruchomości w udziałach wynoszących 1/9. Spadek po bracie nabyliśmy ja z siostrą (w udziałach unoszących 1/4) oraz nasz ojciec(w udziale wynoszącym 1/2). Ojciec w dniu przeprowadzenia spadku już nie żył.

  Według decyzji o oddalenie wniosku nasze aktualne udziały wynoszą 5/36 części nieruchomości, a ojcu naszemu przysługuje 1/18 jej części. Jednakże w dniu przeprowadzeniu spadku ojciec nasz, po którym również przeprowadziłyśmy spadek, nie żył, a po nim, my same dziedziczymy 1/2 części jego udziałów.

  Tym samym wraz z siostrą wniosłyśmy o wpisanie nas jako współwłaścicielek 1/18 nieruchomości w miejsce brata, gdyż ojciec nasz, który dziedziczył po nim 1/2 jego części nie żył w dniu przeprowadzenia spadku.

  Zwracam się do Państwa o poradę dotyczącą dalszego postępowania. Czy złożony wniosek o wpisanie do księgi wieczystej należy poprawić?

  Z góry dziękuję za Państwa odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku,

  Justyna Popek

 3. Witam,
  bardzo proszę o poradę, ponieważ znalazłem się w trudnej sytuacji, i nie wiem czy jest jakieś jej rozwiązanie.
  W 2010 roku, moja mama wykupiła mieszkanie, na które został sporządzony akt własności u notariusza, który stwierdza, że właścicielem mieszkania jest moja mama.
  Pół roku później, mieszkanie to zostało podarowane przez mamę, mojej siostrze (która przebywa na stałe za granicą); bez mojej wiedzy. Wówczas zostały wprowadzone zmiany do księgi wieczystej.
  Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, sprawdziłem zapisy dot. Numeru księgi wieczystej, gdzie w rubryce pkt 2.2 właściciel; wymieniona jest zarówno moja mama, jak i siostra.
  Mama zmarła, a ja dowiedziałem się od siostry, że nie mam do tego mieszkania żadnych praw, a sądziłem, że ze śmiercią mamy; dziedziczymy je wspólnie z siostrą.
  Jakie mam faktyczne prawa do tego mieszkania, będąc osobą zameldowaną w tym mieszkaniu, biorąc pod uwagę, że mam w momencie śmierci, była również jego właścicielem.
  Bardzo proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź w powyższej sprawie.

 4. Witam, na dzień dzisiejszy mieszkam w lokalu należącym do ANR, w lutym złożyliśmy wraz z mężem wniosek o wycene, ponieważ chcieli byśmy je wykupić na własność, do tej pory nie mamy odpowiedzi, a Panie, które siedzą w biurze potrafią nam tylko powtarzać, że albo są nowe, albo nie wiedzą o co chodzi lub mamy czekać i przekładają cały czas termin. Moje pytanie brzmi ile czasu agencja rolna ma na wycenę lub wysłanie chociaż odpowiedzi

 5. Posiadam po ojcu część garażu jako własność i po śmierci jego żony,dziedziczyła siostrzenica, która nie dokonała w KW wpisu,że to własność.Ja od niej odkupiłam ta część ale notariusz wpisał mi jako wieczyste użytkowanie,a sąd mimo mojego wniosku o sprostowanie(posiadam ostateczną decyzje Prezydenta Miasta o przekształceniu na własność) nie chce wpisać,ze to jest własność.Co mam w tym przypadku zrobić,żeby to wyprostować,bo każdy radca prawny mówi mi co innego.Proszę o pomoc.

 6. Małgosiu, skoro masz możliwość zamieszkania w lokalu, którego jesteś właścicielką na skutek otrzymanego spadku, to jak możesz chcieć zatrzymać mieszkanie komunalne? Ich jest niewiele i są przeznaczone dla osób, które nie mają gdzie mieszkać. Mieszkanie komunalne to pomoc, której udziela Ci państwo. Państwo, które nie jest w stanie udzielić tej pomocy każdemu. Możesz kombinować z prawnikami i zatrzymać mieszkanie komunalne dla siebie, ale zanim to zrobisz pomyśl, że przez Twoje zachowanie jakaś rodzina z małymi dziećmi może nie mieć gdzie mieszkać. Syn 18-lat to dorosły facet, który może mieszkać z Tobą i ci pomagać, a jak się usamodzielni, zacznie pracować to będzie go stać na wynajęcie mieszkania. A jeśli nie to zawsze będzie mógł mieszkać przez jakiś czas z Tobą. Masz prawo do luksusu w postaci posiadania dwóch mieszkań, ale nie kosztem innych. To zwykłe oszustwo!

 7. Witam. Kazdy mówi i doradza co innego i juz sama nie wiem co robić. Moj tata zmarł we wrzesniu, mial własnosciowe mieszkanie, jestem jedynym dzieckiem, przy porzadkach znalazlam testament rowniez na moja korzyśc choc nie wiem czy jest wazny, bo tylko widnieje taty podpis, nie ma podpisow swiadkow. Zasadnicze pytanie czy jesli mam mieszkanie komunalne 35 m i mam 2 synow w wieku 12 prawie 18 lat to czy musze oddac mieszkanie komunalne? Czy moge ustalic włascicielami swoje dzieci w mieszkaniu taty, sama nie bedac wlascielem tego mieszkania? Chcialabym zatrzymac mieszkanie komunalne tylko jak to zrobić?W czerwcu syn skonczy 18 lat Dlatego chcialabym aby mial mieszkanie. Sama wychowuje dzieci i nigdy nie bedzie mnie stac zeby kupic dziecku mieszkanie. Jak to zrobić aby mieszkanie wlasnosciowe zatrzymac w rodzinie nie oddając komunalnego. Pozdrawiam

  1. Mąż zrzekł się prawa do domu i części działki na rzecz brata, jednak chciałby odzyskać prawo do swojej części, czy jest możliwość przywrócenia mu takiego prawa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + sixteen =